Најчесто поставувани прашања - Шенжен Озрачени технологија копродукции, ООД

LCD наспроти директен поглед ЛЕД Ѕидови: Што треба да знаете

Ако сте во пазарот за систем визуелизација, најверојатно сте откриле дека видео ѕид екрани доаѓаат во збунувачки спектар на форми, големини, и технологии. Вие исто така може да се забележи дека многу производители користат различни имиња за истиот технологии и направи спротивставени тврдења за кои технологијата врши од најдобрите.

Се разбира, ова може да се создаде многу конфузија за купувачи. За многу луѓе, една одредена точка на конфузија е разликата помеѓу две популарни типови на прикажување: "LCD" (понекогаш се нарекува "LED-LCD") и "LED" (понекогаш се нарекува "директен поглед LED"). Иако тие можат да звучат слично, LCD и директен поглед LED два различни дисплеј технологија со свои уникатни карактеристики и придобивки. Значи, она што се оние кои се придобивките? Како тие се разликуваат? Ако сте се борат да одговори на овие прашања, ние сме тука да ви помогнеме!

ЛЦД

Што е LCD екран?

LCD (течни кристали приказ) е рамен тип на дисплеј кој е популарен за години во двете видео ѕид и потрошувачка електроника пазари. Шансите се, веќе се користи на LCD технологијата неколку пати на ден - тоа е тип на екранот се користат во повеќето паметни телефони, компјутерски монитори, и телевизиските екрани.

LCD панели се составени од слој од течни кристали во сендвич помеѓу две парчиња од поларизирани стакло. Течни кристали е супстанца која тече како течност, но има молекули кои може да биде ориентирана како кристали. Кога на електрична струја се применува на течни кристали, кристали се менуваат, дозволувајќи им на светлината да помине низ да се создаде сликата. Течни кристали не произведуваат свои светлина, па светло се наредени зад стаклото за осветлување на екранот. LED диоди (светодиоди) се најчест тип на осветлување се користи и денес, а некои производители ги промовираат своите LED позадинско осветлување-екраните како "LED-LCD екран."

Предности на LCD

Екраните се светли, прифатлива, сигурен, и да се обезбеди одлична визуелна изведба. LCD технологијата е исклучително висока резолуција, па  LCD видео ѕидови  може да се прикаже на текст, слики и видео со остри детали. Овие предности направи екраните одлична опција за голем број на апликации, видео ѕид, од воена соби контрола на истражувачки центри универзитет.

Недостатоци на LCD

Кога екраните се плочки заедно да се создаде видео ѕид, рамки (или шевовите) се видливи помеѓу поединецот панели. Ова може да се гледа како на недостаток кога споредување LCD екран за лесна видови приказ како директен поглед ЛЕР. Сепак, производителите се намалување рамки ширина со секоја нова генерација на дисплеи, па ќе најдете дека рамки на поновите екраните се многу помалку забележлива.

Директен поглед LED

Што е LED?

Како LCD, директен поглед LED (понекогаш само нарекува "LED") е рамен панел приказ тип кои вклучуваат употреба на светлината кои емитуваат диоди (LED диоди). Сепак, директен поглед LED работи многу поинаку од LCD екран. Во директен поглед LED дисплеј, стотици мали LED диоди се монтираат директно на панел, и не се користи течни кристали или поларизиран стакло. Наместо да служи како осветлување (како што го прават во LCD дисплеи), LED диоди во директен поглед LED дисплеи произведуваат самите слики. Секоја ЛЕР е во суштина мал сијалица која емитува шарена светлина кога одреден напон се применува на него. Јата на црвена, зелена и сина LED диоди се групирани на панелот, создавање на целосна боја пиксели потребни за да се создаде слика.

Директен поглед LED некогаш беше еден вид прикажување пониска резолуција главно се користи во џиновски екрани на отворено, но развојот на помалите диоди во последниве години го направија е можно многу повисоки резолуции. Овие последниве напредок овозможи директен поглед LED возбудлива нова опција за внатрешна видео ѕидови.

Предности на LED

Директен поглед LED панели немаат рамки, така што тие може да се плочки заедно за да формираат целосно  лесна видео ѕид . LED дисплеи, исто така, се многу светли и сигурен, енергетски ефикасни, и имаат најдобар прецизност на боите и освежување стапки на било кој тип приказ на располагање денес. Овие квалитети се направи директен поглед LED одличен избор за големи дигитални signage и други апликации кои бараат визуелни високо влијание.

Недостатоци на ЛЕР

Иако се очекува цените да се намали во текот на следните години, повисока резолуција LED ѕидови во моментов се неколку пати поскапи од екраните, па оваа технологија сеуште е надвор од дофатот за повеќето корисници. Покрај тоа, дури и највисоките резолуција LED дисплеи се уште не може да обезбеди ултра-висока резолуција на располагање од LCD екран. За употреба витрини кои бараат внимание на најситните детали, LCD дисплеи се уште може да се претпочита.

Се надеваме дека ние помогна да фрли малку повеќе светло врз разлики - и заедничка корист - на LCD и директен поглед LED видео ѕидови. На крајот на краиштата, и двете се одлични дисплеј технологија, а единствената специфична апликација и буџет може да се одреди најдобрата опција за вас.


Испратете ни ја вашата порака:

Напишете ја вашата порака тука и испратете ја на нас